Przenosimy hosting i tniemy koszty o 66%!

Jaki rzeczywisty problem rozwiązaliśmy?
Jeden z naszych klientów z Warszawskiego Śródmieścia poprosił nas o przygotowanie oferty na przeniesienie stron www oraz poczty e-mail do innego dostawcy. Aktualny dostawca, jeden z największych graczy na rynku, charakteryzował się częstym problemem z dostępem do poczty. Dla tej firmy okazał się to gwóźdź do trumny i główny powód migracji.
Ile, dzięki naszej pracy, klient ma pieniędzy w kieszeni?
U nowego hostingodawcy klient zapłaci o 66% mniej!
Jak zrealizowaliśmy zlecenie?
Po przyjęciu zlecenia szybko wzięliśmy się do pracy. Sprawdziliśmy ile skrzynek pocztowych posiada klienta, ile aktualnie zajmują miejsca na dysku i w jakiej technologii jest strona internetowa. Potem przyszedł czas na szukanie odpowiedniego hostingu. Mamy kilka sprawdzonych firm hostingowych, ale zawsze szukamy najlepszego i najbardziej dopasowanego rozwiązania.
Kiedy mieliśmy kilka propozycji przestawiliśmy wszystkie klientowi. Po wspólnych konsultacjach wybraliśmy najlepsza opcję. I teraz zaczyna się to co Panowie od Informatyki lubią najbardziej. Działanie i informatyka!
Podzieliliśmy migrację na trzy etapy. W pierwszym – przenieśliśmy domenę, w drugi zajęliśmy się stroną www a na ostatni ogień poszły skrzynki @.
Przeniesienie domeny
Najpierw, pokrótce co to jest domena? Najprościej to adres twojej strony w Internecie np. dla nas jest to panodinformatyki.com. Proces ten jest najbardziej papierologiczną czynnością ze wszystkich. Do aktualnego hostingodawcy należy złożyć specjalne podanie o wydanie kodu AUTHINFO. Po otrzymaniu go, należy złożyć podanie u nowego operatora w treści podając wygenerowany kod. Na samym końcu na nasz adres @ przychodzi specjalny link weryfikujący z adresu automat@dns.pl. Po tej autoryzacji mamy pełen sukces, domena już jest u nowego operatora.
Jeżeli pytacie dlaczego wymaga to tyle zachodu to już tłumaczymy. Dla bezpieczeństwa. Chwytliwa domena czy domena, w której jest nazwa firmy to duża wartość. Nie tak dawno był taki przypadek że, ktoś podkupił domenę Klubu Parlamentarnego PIS i umieścił tam swój portal. Domena przeszła do nowego właściciela z powodu zaniedbania informatyków PIS ale pokazuje to, jaką wartość może ona mieć. Tak skomplikowana procedura ma za zadanie zabezpieczyć domenę przed przejęciem naszej domeny przez osoby trzecie.
!!!UWAGA!!! przenoszenie domeny nie powoduje, że wasza strona przestanie działać lub nie będą przychodzić do was e-maile. Bez zagłębiania się w techniczne szczegóły, wszystko jest tak zrobione aby przenoszenie domeny obyło się bez przestojów po stronie klienta.
Przeniesienie strony www
Proces migracji strony zależy od technologii, która została użyta przez informatyka, który pisał stronę. Przy bardzo, bardzo prostych stronach wystarczy fizycznie przenieść pliki na nowy serwer. Przy ciut bardziej zaawansowanych dochodzi nam baza danych. I te bardziej zaawansowane zazwyczaj oparte są na Wordpresie lub Joomli. Czasem spotykamy się z innymi silnikami ale bardzo, bardzo rzadko. Najpopularniejsze (wordpress, joomla) rozwiązania mają to do siebie, że najprościej znaleźć poradę w internecie jak w łatwy sposób przenieść stronę. A często są już gotowe dodatki, które całą brudną robotę robią za nas. Nasza praca ogranicza się do paru kliknięć myszką. U naszego klienta, strona oparta była na mało popularnym silniku. Na szczęście migracja ograniczyła się do przeniesienia plików i bazy danych.
Migracja poczty e-mail
I w ten sposób doszliśmy do ostatniego i najtrudniejszego etapu. I przyznamy szczerze, bez minimalnej wiedzy informatycznej będzie ciężko przenieść wiadomości. Teraz zaczniemy mówić slangiem informatycznym. Jeżeli masz wiedzę o połączeniach do serwera za pomocą SSH i wywoływaniem poleceń w powłoce BASH to do synchronizacji polecamy oprogramowanie https://imapsync.lamiral.info/ A jeżeli z ostatniego zdania nie za wiele zrozumiałeś to nie martw się. Jest nadzieja. Po pierwsze: firmy hostingujące często pomagają przy przenoszeniu poczty od innego operatora. Po drugie to zapraszamy do kontaktu z nami. My, oprócz specjalistycznej pomocy, pomożemy również wybrać najbardziej korzystną ofertę. W bezpieczny sposób przeniesiemy wszystkie Twoje dane na nowy serwer.
Krótkie podsumowanie
Najważniejszy cel został osiągnięty – klient jest zadowolony z migracji i przy okazji pozwoliliśmy oszczędzić 66% jego pieniędzy. To cieszy podwójnie.
Serdecznie zapraszamy do kontaktu. Już nie możemy się doczekać kiedy zajmiemy się Twoim problemem.
Panowie od Informatyki

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *